• bilgi@mimbaz.com
  • +90 539 945 9500

İyi de Güneş Nerede ?

İyi de Güneş Nerede ?

Sharing is caring!

Kelebek, aylarca süren bekleyişin ardından kozasını yırtıp gökyüzüne gülümsedi. Gökyüzünde güneş yoktu. Bir anda göğü gri bulutlar kapladı, nehir görünmez oldu. Çünkü doğanın değerini henüz
anlayamamış olan bir kişi kelebeğin dünyasına fabrika kurmuştu.
İnsanın ilk kullandığı dil olan, beden dilinden hareketle doğan pantomim sanatının ağırlıklı olduğu
oyunumuz, hem bu sanatı tanıtmak hem de farklı disiplinlerle oyun izleme keyfini tattırmak için
çocukların beğenisine sunuldu.
Doğanın giderek yok edildiği günümüz dünyasında, aynı soruya cevap aramak için sizleri de
oyunumuza bekliyoruz.

Kadro2B Aday Müşteri Yaratma Taktikleri Olarak E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, öncelikle uygulama kolaylığı ve istenen etkili sonuçları üretmesi nedeniyle diğer olası satış yaratma taktikleri arasında en popüler olanıydı. İçerik pazarlaması nispeten zor bulunmuştur. Ancak iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Piyasa araştırması uzmanlarına aynı şeyi daha uzun süre denemelerini ve hatta tüketicilerle etkileşim taktiklerini öğrenmelerini sağlıyor.
Bu nedenle, e-postanın B2B’de olası satış yaratma taktikleri sağlayan en düşük maliyetli ve en iyi dönüşümlerden biri olduğu bilinmektedir. Potansiyel müşterinin gelen kutusuna bir dizi mesaj yüklemeden önce, bu aşamada dönüşüm hunisindeki farklı olası satışları teşvik etmek ve desteklemek önemlidir.

Aday müşteri yetiştirme kampanyalarının önemli yönleri

Bu iki cevabın ortasında bir cevap olarak, “Öncülük Kalifikasyonu” hakkında yeni bir yönü ortaya koyan üçüncü bir görüş vardı. Birçok katılımcı satın almaya ilgi gösterebilse de, belirli bir zamanda gerçekten satın almak isteyecek çok az kişi var. Bunların hepsi belirli bir deney yöntemi ile analiz edilebilse de, bundan sonra bunu ölçmek veya tahmin etmek için hiçbir araç yoktur. Bu nedenle satış departmanı, kimin satın almaya hazır olduğunu ve kimin sadece beklenen bir katılımcı olduğunu tanımak ve farklılaştırmak için sürekli baskı altındadır.

İletişim bağı

Kuruluşun refahı göz önünde bulundurularak “Size nasıl yardımcı olabilirim” diyerek önceliğini kabul ettiği beklentilerine net bir mesaj göndermek, onları kolayca açabilmeleri için çok yol kat edecektir. Her zaman tüm tüketicileri memnun etmek kolay olmasa da, kesinlikle iletişim kanalını açacak ve yeni ve daha iyi iletişim için öneriler getirecektir.
Kısacası, daha fazla potansiyel müşteri getirmek veya geliştirmek isteyen bir organizasyon için, pazarlama ve sadece satıştan problem tespit ve problem çözme çalışma tarzında büyük bir değişim getirmesi gerekir.