• bilgi@mimbaz.com
  • +90 539 945 9500
İletişime Geç
Efe Can Karakaya
Sahne Amiri - Oyuncu
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Vakfı Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü
 

2001 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.  13 yıl sonra büyümenin verdiği cesaretle tiyatroya ilk adımını atttı. Sevimli bir bahçesi ve beyaz cepheli dekoratif süsler ile kombine edilmiş Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi’nde 5 sene boyunca tiyatro eğitimi aldı. Kendi tabiriyle; insan sahne tozunu bir kere ciğerlerine çekti mi gerçekten sahneyi bırakamıyor. İyi ki o tozu bir kere içine çekti.

Eğitim aldığı sürede kendini geliştirmek adına tiyatro oyunları yazmaya başladı. Yazdığı tiyatro oyunlarından iki tanesi seyirciyle buluştu. Bu eğitimlerin yetmediğini düşünüp ailesinin desteğini de alarak oturduğu evin hemen iki sokak ötesinde bulunan İstanbul Üniversitesi Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümüne girdi.  4 sene boyunca haylaz bir sınıfın içinde kendini hiç durmadan geliştirmeye devam etti. Liseye veda etmeden önce Mimbaz Tiyatro ile tanıştı. Bir çok turne ve festivallere yoldaşlık yaptı. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirip kendini geliştirmeye ve usta çırak ilişkisinin pratikte ne kadar da önemli olduğunu keşfetti.

2019 yılında yazmış olduğu transseksüel bir karakterin günümüzde yaşadığı toplumsal sorunlarını ele alan “İzbe” adlı oyunu, yarışmalarda derece alarak bir çok sahnede oynama şansı yakaladı. Tiyatroyu bir dünya, sahneyi ise hayatı olarak görüyor ve bu dünyanın içinde hayatını geliştirmeye devam ediyor.