• bilgi@mimbaz.com
  • +90 539 945 9500
İletişime Geç
Mehmet Selin Sağdıç
Yönetmen - Mim Sanatçısı
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

1980 yılında Mersin’de doğdu.  2002 yılında Trakya Üniversitesi’nde bir avuç idealist düşünen insanla birlikte kurdukları Görsel ve Sahne Sanatları Topluluğu’nun ilk tiyatro oyununu yönetti. Trakya genelinde turneler yaptı. 2005 yılında Kıbrıs’ta bulunduğu sırada portakal ağaçlarının sıra sıra diziliminden mim sanatında boşluk algısını yakaladı ve pantomim sanatıyla tanıştı. Bu süreç içerisinde pantomim stil ve teknikleri öğrenmeye başladı. Güzelyurt Sanat Festivali’nde “Empati Savaş” adlı ilk pantomim gösterisini sergiledi.

2008 yılında Derme Tiyatro’yu kurarak çocuk tiyatrosu alanında çalışmalar yapmaya başladı.

2010 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı’nda öğrenim gördüğü sırada Vecihi Ofluoğlu yönetiminde klasik pantomim tekniklerini akademik düzeyde öğrenerek subjektif mim, lirik ve gerçeküstücü (sürreal) mim stili üzerine yoğunlaşmaya başladı. Pantomim oyunlarını bu alanda sergilemeye devam etti. Pantomim sanatı alanında yetişmiş yerli ve yabancı mim sanatçılarından atölyeler aldı.

Günümüzde tam anlamıyla değer göremeyen pantomim sanatını, hem çocuklara hem de yetişkinlere ulaştırmak için 2013 yılında Mimbaz Tiyatro’yu kurdu. Yazıp yönettiği “Fısıltı Odası” adlı mim çocuk oyunu ile XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri Yapım Ödülü aldı.

Doğanın talanına karşı sanat siperi oluşturan Üç Beş Ağaç Kervanı ile birlikte 2 yıl boyunca tüm Türkiye’yi gezerek pantomim performansları sergiledi.

Halkevleri tarafından her ay çıkarılan Uçurtma Çocuk Dergisi’nde  çocukların hayallerinde var ettiği gerçek dünyanın içine girerek, kalbinden çıkarttığı metaforlarla her türlü zorluğa karşı çözüm bulabilen “Mimas” adında bir tiplemeyle çocuklara ulaştı.

2018 yılında yazıp yönettiği “Bavul” adlı mim oyununu işitme engelli mim oyuncuları ile sergiledi. Bu oyuna 23. Terakki Vakfı Gençlik Tiyatroları Festivali’nden üç ödül birden geldi.

Hala Altkat Sanat Tiyatrosu’nda Franz Kafka’nın yabancılaşma problemini konu edindiği Dönüşüm ve pantomim sanatının bedensel gücünü Hamlet’in gücü ile birleştiren Mimli Hamlet oyunlarında oynamaya devam ediyor.

Pantomim sanatının hareket toplamı olduğunu ve “an”ın özgürleşme sürecini öğrencilerine aktarmayı benimseyen teknik ve yöntemlerini katıldığı atölyelerde mim öğrencilerine göstermektedir.

Şuan İstanbul Üniversitesi Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nde pantomim ve hareket dersleri vermektedir.